Co daje nam pływanie

Obecnie coraz więcej ludzi prowadzi zdrowy tryb życia, zdrowo się odżywia, regularnie uprawia aktywność fizyczną. Każdy wybiera sport, który sprawia mu przyjemność i przynosi korzyści. Jedni preferują ruch na świeżym powietrzu, bieganie czy rower, inni wybierają ćwiczenia na siłowni. Dużo ludzi decyduje się na regularny trening na basenie. Pływanie to sport niemal dla każdego. W przeciwieństwie do wielu dyscyplin nie obciąża stawów, kręgosłupa i wiązadeł, poprawia kondycje, wytrzymałość i motorykę. Woda ułatwia wykonywanie ćwiczeń, które byłyby dla wielu niemożliwe do wykonania na sali. Ma mnóstwo zalet, które stawiają tę dyscyplinę na pierwszym miejscu. 

Pływanie kształtuje mięśnie

Pływanie ma doskonały sposób na wzmocnienie i ukształtowanie mięśni. Jest bardzo ważne w profilaktyce zdrowotnej, jest także wykorzystywane w rehabilitacji. Pływanie kształtuje wszystkie grypy mięśnie, grzbiet, ramiona, brzuch, pośladki, nogi. Chcąc wzmocnić wybraną grupę mięśniową, można wybrać styl pływacki, w którym pracuje się określonym częściami ciała. Styl grzbietowy doskonale wzmacnia mięśnie rąk i nóg, a także mięśnie brzucha i pośladków. Pływanie żabką jest świetne na wzmocnienie mięśni klatki piersiowej oraz mięśni grzbietu. Kraul to styl, w którym najmocniej pracują mięśnie rąk. Idealnie kształtuje ręce oraz barki. 

Pływanie wzmacnia serce

Pływanie to dyscyplina polecana przez kardiologów. Jest to sport, który jest mniej wymagający dla serca od innych dyscyplin. Woda powoduje, że ćwiczenia są łatwiejsze, serce mniej się męczy. Pod wpływem regularnego pływania serce staje się bardziej wydolne, usprawnia się układ krwionośny, dzięki temu organizm jest dotleniony, a ciśnienie krwi jest zmniejszone. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca, choroby wieńcowej lub udaru mózgu. Dbając o serce, warto pływać w wodzie o temperaturze 26-33 stopni, która jest idealna dla mięśnia sercowego. 

Pływanie wzmacnia kości

Wielu ortopedów i rehabilitantów zaleca pływanie jako formę rehabilitacji. Woda zapewnia większa odciążenie i ułatwia wykonywanie zaleconych przez rehabilitantów ćwiczeń. Dodatkowo pływanie przyczynia się do zwiększonego przyrostu gęstości kości, dzięki temu minimalizuje ryzyko wystąpienia osteoporozy. Pływanie polecane jest dla kobiet po menopauzie, u których pojawia się zagrożenie osłabieniem kości. Wzmacnia kości, poprawia kondycje, dzięki temu osoby regularnie pływające, mają siłę na codzienność aktywność. 

Pływanie likwiduje bóle kręgosłupa

Nie ma drugiego takiego sportu, który miałaby tak duży wpływ na zdrowie kręgosłupa. Dzięki pływaniu, mięśnie grzbietu i brzucha są silne i wzmocnione, a to powoduje, że łatwiej utrzymać prawidłową postawę ciała. Ruch w wodzie powoduje, że mięśnie są rozluźnione, krążki międzykręgowe odciążanie, a dzięki temu znika ból kręgosłupa. Woda zmniejsza nacisk na kręgosłup, dzięki czemu wspomaga ruchomość stawów. Pływanie stylem grzbietowym uelastycznia szyję, dzięki temu likwiduje bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa. Pływanie koryguje wady postawy. Polecane jest dla dzieci i młodzieży ze skrzywieniem kręgosłupa, regularny trening może zlikwidować wadę. Pływanie zalecane jest również dla kobiet w ciąży, które cierpią na bóle kręgosłupa. 

Pływanie zwiększa gibkość i zwinność

Pływanie to gimnastyka ogólnorozwojowa. Działa na wszystkie partie ciała, które intensywnie pracują. Pływanie poprawia koordynację ruchową, wymaga rytmicznego wykonywania jednocześnie wielu ruchów, co powodują, że zwiększa się zwinność. Woda pozwala zwiększyć zakres ruchów, poprawia gibkość. Polecane jest dla ludzi starszych, seniorów, którzy mają słabą kondycję. Regularne treningi na basenie powodują, że poprawia się ogólna kondycja, szybkość, a starsi ludzie wracają do aktywnego trybu życia. 

Pływanie pomaga w odchudzaniu

Ruch w wodzie spala mnóstwo kalorii. Opór wody zmusza mięśnie do wykonywania ciężkiej pracy, co powoduje, że ciało robi się smuklejsze, zbędne kilogramy znikają. Pływanie poprawia metabolizm, dzięki temu chudnie się jeszcze długo po treningu. Regularne pływanie rzeźbi sylwetkę, ujędrnia skórę, niweluje cellulit, który jest często problemem osób z nadmierną wagą. Półgodzinne pływanie spala około 300 kcal, a już po 20 minutach organizm zaczyna spalać tłuszcz. 

Pływanie wyzwala endorfiny

Każda aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Pływanie jest bardzo przyjemne, pozwala się zrelaksować, odprężyć i poprawić humor. Ruch wody działa relaksująco, ciało może odpocząć. To wszystko powoduje, że poprawia się samopoczucie, uśmiech nie schodzi z twarzy. Systematyczny trening wzmacnia odporność na stres, pozwala lepiej znosić problemy dnia codziennego. Pływanie polecane jest dla ludzi cierpiących na depresje i częste zmiany nastroju.

Pływanie cofa zegar biologiczny

Zalety pływanie są nieocenione. Ludzie regularnie uprawiający tę dyscyplinę sportu, wyglądają i czują się młodziej od swoich nieaktywnych rówieśników. Uważa się, że wiek biologiczny ludzi regularnie uprawiających pływanie o niemal o 20 lat niższy nie wiek rzeczywisty. Pływanie poprawia wyniki badań, poprawia wydolność płuc, wzmacnia układ krążenia, układ nerwowy oraz poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów.