Nawrót w stylu klasycznym jest zbliżony do nawrotu w stylu motylkowym z różnicami występującymi po odbiciu od ściany basenu. O szybkim nawrocie decyduje prędkość wykonania obrotu oraz odpowiednie ułożenie ciała.
W stylu klasycznym obowiązuje nawrót odkryty – zwykły.
Fazy nawrotu z żabce:
DOPŁYNIĘCIE
Po wykonaniu ostatniego cyklu ruchowego pływak dotyka oburącz ścianę nawrotową basenu, po jej dotknięciu ugina lekko ramiona w stawach łokciowych, linia barków musi być pozioma w relacji do powierzchni wody.
OBRÓT
Jedna dłoń pozostaje na ścianie i jest punktem obrotu całego ciała. Druga dłoń odrywa się od ściany i ugięta w stawie łokciowym przenoszona jest pod wodą w tył. Kończyny dolne są mocno ugięte w stawach kolanowych i kierują ruchem wahadłowym na ścianę basenu.
ODBICIE
Pływak wykonuje wdech, a ręka pozostająca na ścianie przenoszona jest nad powierzchnią wody za głowę, w trakcie zetknięcia stóp ze ścianą basenu głowa i tułów zanurzają się pod wodę w ustawieniu na boku, kończyny dolne odbijając się od ściany wykonują dynamiczny wyprost w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych.
SZYBOWANIE PIERWSZE
Pływak po odbiciu od ściany wyprostowuje i łączy ramiona w położeniu na piersiach, głowę kieruje w dół, stopy ugina grzbietowo i wykonuje poślizg pod lustrem wody.
RUCH RAMION
Pływak po wytraceniu prędkości wykonuje pełnych ruch ramion w płaszczyźnie czołowej prowadząc je za głowy w kierunku bioder, w trakcie tego ruchu następuje dynamiczne przywodzenie ramion połączone ze zgięciem w stawach łokciowych.
SZYBOWANIE DRUGIE
Pływak znajduje się w poślizgu z ramionami wzdłuż tułowia, w pozycji wyprostowanej z złączonymi nogami i stopami ugiętymi grzbietowo.
PRZENIESIENIE RAMION I RUCH NÓG
Pływak ugina ramiona w stawach łokciowych blisko tułowia i przesuwa je do przodu, na wysokości barków wykonuje pełny cykl ruchowy nogami z jednoczesnym wyprostem ramion i wydechem do wody.
WYNURZENIE I PRZEJŚCIE DO PŁYWANIA
Pływak po fazie poślizgu wykonuje kolejny ruch ramion, wynurza głowę i przechodzi do pływania stylem klasycznym.
Źródła:
1. Dybińska E., Uczenie się i nauczanie pływania, AWF Kraków, 2011
2. Pietrusik K., Wochna K., Nauczanie pływania dzieci w młodszym wieku szkolnym, AWF Poznań, 2018